26 Ağustos 2010 Perşembe | By: Squaw

Latin Bağışıklığımı Tetikleyen 'Iglesias' Etiketli Şahıs!


Julio Iglesias'a her müziksever aşina mıdır bilmem ama benim çok uzun zamandır aşina olduğum ve kendisine büyük hayranlık beslediğim bir müzisyendir. Oğlu Enrique Iglesias'ın da onun önüne geçme durumu; 'Boynuz kulağı geçer' de değil nedir, evet oğlu biraz da dış sanat (yani tiple :P) kazanmıştır biz bayan dinleyiclerinin ilgisini, o herkese zor açtığımız kalplerimizi. Hoş ben ikisini de aynı düzeyde severim,baba Iglesias'ın sesi her zaman daha huzurlu gelmiştir bana.


Latin müzik türüne olan sevgim ayrı bir kenardadır, hayatımın her köşesinde beni bekler vaziyette geçirir saatlerini ve bulunduğu noktayı kimseye kaptırmaz asla. Latin müzik dediğimde de aklıma ilk gelen isimlerden birisidir Iglesias baba-oğul. Herkesin aksine ben Enrique'nin başarısının ardında, taşıdığı soyismi olduğuna inanmıyorum ve bu tür düşüncelere de karşı durmuşumdur her zaman.


Bahsetmek istediğim baba Iglesias'dır aslında;zamanında, pembe dizi furyası döneminde, annemle birlikte izediğim 'Manuela' vardı, meğersem onun müziklerinin mimarıymış Julio Iglesias. Daha varlığını bilmeden o günlerden dinlermişim kendisini, dinler severmişim. Manuela sonlandı, büyüdüm, annem iyice olgunlaştı (annem için yaşlandı demek istemiyorum çünkü o hala benim için kendi yaşıtlarımdan daha yakın bir dosttur bana xD), Iglesias da yaşlandı ama Julio'nun o şarkısı kulaklarımızdaydı hala; her seferinde 'Manuelaaaaa' diye giden nakaratının ritmine ayak uydurdum zamanında ve uydurmaya devam etmekteyim şimdilerde de... Pembe dizi izleyen kesimden değilim elbette ama hepimizin en az bir kere tanıklık etmişliği vardır bu tür dizilere, ya annemiz sayesinde ya Tv'nin getirisi -o dönemdeki az sayıya sahip kanalların varlığını düşünürsek- olan dış etkenler sayesinde tanışmışızdır bu kültürle. Amacım pembe dizi kriteri yapmak değil, yanlış anlaşılmasın, benim amacım sadece Julio Iglesias'ı anlayabilmek, anlatabilmek.


Birçok şarkısı var adını ezbere söyleyebileceğim ve biliyorum ki bir o kadar da çok adını daha doğrusu ezgisini bilmediği şarkısı var bünyemle haşır neşir etmek istediğim. Bazı şarkılar ya da sesler vardır, hiç ummadığınız anda ritmine ayak uydururken buluverirsiniz kendinizi, üstelik eşlik ettiğiniz müzik çok şenlikli ritimleri barındırmasa da bünyesinde ve söylenen kelimeler sizin için hiç aşina olmasa da... İşte yaşantıma tek örnektir Julio Iglesias,latin müzikleri yaşamımın her köşesine hapsetmek en çok yaptığım şeydir, bazen kulak dolgusu olarak eşlik ettiğim latince sözlerine ayak uydururken bulurum kendimi bazen de latin güzellere aşık atamayacağım danslarının büyüsüne eşlik etme hevesi güderken kendime gelirim. Tüm bunları yaşarken Julio da eşlik etmektedir bana, beni  kendine doğru çağıran o gizemlerle dolu sesiyle.


Hiç dans etmesin isterse ya da hiçbir şey yapmasın, sadece o sesini bağışlasa bile yeter bana, hiç esirgememecesine üstelik. İsterse varlığını bile koymasın ortaya ama 'Con La Misma Piedra'yı esirgemesin benden ya da Los Temerarios gibi yumuşacık sesin eşlik ettiği 'Esos Amores' ile karşılasın beni, beni kendi dünyasına alıp götürdüğü 'Lo Mejor De Tu Vida' ve 'Historia De Un Amor' ile aynı zamanı aynı anda yaşayalım hatta. Hepsinden öte, sözlerin yetersiz kaldığı yerde sadece müziğin sahip olduğu diliyle, bir şeyler kattığı 'Besame Mucho' ile eşlik etsin bana, onun dansını düşlediğim dakikalarda.

6 yorum:

gizlihayran dedi ki...

yine de babasının eline su dökemez :)

Squaw dedi ki...

lol'cum azıcık rötarlı oldu,çok sorry :P

Gizli Hayran'ım değil miydin sen :P hmmm...Demek babasının eline su dökemez,kıskançlık çanları duyar gibi oldum *huhu*

Neyse uğraşma faslından sonrasına geçeyim ben, benim için babası da ayrıdır oğlu da,her ikisinin de sesi ayrı tonlarda beni cezbediyor, gerçi oğul Iglesias tipiyle de çekiyor orası ayrı xD ama dediğin gibi babasının yeri daha bir ayrıdır benim için de ...

gizlihayran dedi ki...

eet bende rötarlı yazayım modaya uyayım bari, hazır senin yokluğunda doldurayım burayı boş bırakmaya gelmez.:)

gizli hayranınım tabi ki ama bunu dedikten sonra artık hayranınınım sanırım gizlilik falan kalmadı çünkü :)))

ne kıskanıcam ya. o beni kıskansın :P valla ağzını burnunu kırıcam o enriko nun :PP

Squaw dedi ki...

Rötar modasının ikonuyum desene,bundan sonra yeni adım 'İkocan' :PPP

Seni deşifre etmek de pek keyif verici oluyormuş,bunun keyfine yeni vardım ya artık benden kurtuluş olmaz senin için,adımlarına dikkat et,ensende de bir gözün olsun bundan sonra :D

Enriko'nun...Hmmmm ağzını burnunu kırmak,son moda rüyan da bu sanırım :P

Unknown dedi ki...

Julio İglesias diyince aklıma sevdiğim bir arkadaşımın bana tavsiye ettiği iki parçası gelir. Biri Nathalie ve Abrazame. Latin müziğinin maestrosu olarak görebiliriz bu adamı. Özellikle bu iki parçasını tavsiye ederim Itır. Tanıtımın yine çok hoş olmuş. Bu arada ben neden bu yazıyı görmedim daha önce :)

Squaw dedi ki...

Julio Iglesias'ın her şarkısı güzeldir, onu dinlediğim zaman kendimi bahar havasında sevdiğim bir arkadaşımla yolculuk macerasında hissederim hep. Taptaze bir his bırakıyor insanda. :) Dediğin şarkıları da dinleme listeme alıyorum hemen, teşekkürler Burak. ;)

Iglesias'ı tek başına dinlemekten aşırı keyif alsam da bazen ikili söylediği şarkıları da çok severek dinliyorum. Özellikle de Alejandro Fernandez ile olan ''Dos Corazones Dos Historias'', Copy Of ile ''Con La Misma Piedra'' ve Thalia ile olan ''Baila Morena''favorilerimden. Ben de bir arkadaş sayesinde keşfettiğim Agua Dulce,Agua Sale şarkısını da çok seviyorum, yazımı yazarken daha yeni yeni dinliyordum bu şarkıyı ama şimdi vazgeçemediklerimden. :D

Her zamanki gibi o güzel yorumunu benden esirgemediğin için teşekkürler Burak. :)

Yorum Gönderme