28 Ağustos 2010 Cumartesi | By: Squaw

One Outs

Konu,spor temalı animeler olunca orda duraklamak en iyi yaptıım şeydir çünkü bu tür animelerde dostluğu ve birbirini -daha doğrusu karşımızdakini-anlama duyuları üzerine düşünülen bir konu bize sunulmuştur çoğu kez...

Spor dendiğinde ise beyzbol türünü daha bir ayrı tutarım,bu ilgim nerden gelmiştir hala çözebilmiş değilim aslında (xD) ama belki oyuncu formalarından kaynaklanıyordur belki de bu türün ana hatlarını geçtim,sıradan hatlarını bile tam anlamıyla çözümlememiş olmamdandır.Seriye dair söyleyecek şeylerim çok yok aslında çünkü seri kendini 'Normal' kategorisinden sıyıramıyor benim nezdimde. Ana karakterin gelişiminin yaratıldığı ve tür spor ise,tek kişinin değil de tüm takımın -eğer takım ruhu güdüyorsa seri- zekasını ya da becerisini ortaya koyarak,sahada yaptıkları savaşları izlemeyi daha çok seviyorum.Evet,One Outs belki zeka oyunlarıyla sevdiriyor kendisini ama ben,spor mücadelesi olsun bilimkurgu olsun ya da fantastik olsun iyi tarafın da yenlgiler ve kayıplar vermesi taraftarıyım ve tek karakterin üzerinden dönen yapımlara çok ama çok olumlu gözlerle bakmıyorum hiçbir zaman.

Seri,eğlence daha doğrusu keyifli dakikalar için,hatta beyzbolun ana terimlerine ulaşmak için birebir yapımlardan birisi.Ana karakterin zekasına hayran kalmamak elde değil,çizimleri ise biraz farklılık yaratıyor hissi verse de 1-2 bölüm sonra rahatlıkla alışıyorsunuz. Sonuna gelince,2. sezonu beklemeye hazır olun! (:P)

Tüm bu seriye dair bahsettiğim şeylerden farklı olarak,çok çekişmeli olan beyzbol turnuvalarının sizi beklediğini düşünmeyin sakın çünkü serideki karşılaşmalar beyzbol müsabakasından daha çok satranç müsabakasındaki çekişme gibiydi benim gözümde,insan zekasına dair yapımlar izlemeyi seviyorsanız eğer 'One Outs' bu türe ev sahipliği yapan keyifli seyirliklerden birisi derim.
Acızık da konuya değinmek lazım (:P);Beyzbolu amaçları için kullanan ana karakterimiz Touma oldukça zeki bir kişiliğe sahiptir,hatta zaman zaman Atamızın;''Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur'' sözünü dilime dolamayı başarmış kişidir Touma xD.


İlk cümlemde geçen,'Amaçları için...' cümlesinden bahsederken aslında,oynadıkları kumardı bahsetmek istediğim.Toua'nın beyzbolu,bu uğurda kullandığını öğrenen ünlü beyzbol oyuncusu Kojima bir gece,oynadıkları kumara ev sahipliği yapan muhite gider ve Toua ile bir anlaşma yapar.Karşılacakları atış
iddiasında eğer Toua yenerse,Kojima beyzbol hayatına son verecektir ama tam tersi durumda da Kojima,zeki çoçuğumuz olan Touma beyzbolu kumar aracı olarak kullanmasın diye,Toua'nın sağ kolunu alacaktır...Serinin asıl başladığı noktayı bu sahne teşkil etmektedir.Herkesin beklediği bu karşılaşmanın sonucuna göre serimiz şekilenecek ve Toua'yı bize, biraz daha yakından sunacaktır.0 yorum:

Yorum Gönderme