15 Ocak 2011 Cumartesi | By: Squaw

Kısa Film,''Olur!'' Diyenlere...

Yaşamını küp şeklinde olan bir havaya sahip evde sürdüren bir adam düşünün, aslında hapsolduğu bu küp ev değildir,tamamıyla yaşadığı geçmiş hayatları daha doğrusu kendisine ait dünyasının izlerinde yaşamını sürdürmektir hapsolduğu.Sular altında kalmış bir şehirde ve suyun yükseldiği bu yerde evi olan yaşlı adamın, günlük hayatını sunan bir yapım Tsumiki no Ie.
Sahneler ilerledikçe aslında bize sunulan şey yaşlı adamın geçmişine ait izlerdir,diğer taraftan da sular altında kalan evini yükselttikçe herbir anısını da su yüzeyine çıkarmaktır aslında ortaya döktüğü...

Yaşlı adam,günlük yaşamına devam ederken,tek tek geçmişini hatırlar çünkü evin her köşesinde ona,sevdiği insanları ve onlarla yaşadıkları her anı hatırlatacak bir şeyler vardır.Eskiden olsa kısa film dendiği zaman uzak durmayı tercih ederdim ama son zamanlarda izlediğim kısa filmler üzerine birçok kısa filme şans vermeye başladım, 'Tsumiki no Ie' de izlediğim en iyi seyirliklerden birisiydi,açılış sahnesi aslında sıradan bir yaşam -özüne bakarsak oldukça sıradan bir yaşam gerçi- daha doğrusu günlük yaşam dediğimiz şeyi işleyen türde bir yapım gibiydi ve sadece suyla çevrelenmiş olan bir evde yaşlı bir amcanın hayatı sunulacak havasına sahipti ama etiketine bakınca 'Slice of Life (Günlük Yaşam)' dalını göremeyince böyle bir konu ''Bana ne sunabilir ki ?!'' diye düşünmüştüm, düşüncemi de çok güzel cevaplayan bir seyirlikle karşılaştım.

Hiçbir diyaloğun ve hiçbir seslenişin yer almadığı sıradan bir konu işlemiş yapımcı Kato, işlerken de kimin yaşamından kesitler sunmuş bilemiyorum ama o kadar gerçekçi o kadar çok içe işleyen bir dram sunmuş ki kendisine ait diğer eserleri merak etmeden duramadım.Diyalogsuz bir yapımın bu kadar içsel işlenebileceğini düşünmezdim hiç taa ki bu güzel yapıma tanıklık edene kadar...Öyle ki şarap sahnesinin güzelliği sanırım aklımda kalan en net görüntü oldu aslında sahnenin kendisinden çok etkili olan,o masaya kadar gelen şarap kadehinin sahibi olan 'Yaşlı Amca'nın kendisiydi hiç şüphesiz.
İzlediği anda seyircisini birçok duygusal düşünceye itebiliyorsa o yapım gerçekten de güzel işlenmiş görüşündeyim çünkü diyaloglarla ve süslü karakterlerle o kadar etkilemeyen yapım varken böylesi bir işleniş ile etkileyebiliyorsa hakkının da yenilmemesi taraftarıyım.


Fondan kulağımıza gelen melodi ise çok aşırı etkilemese de ekrana gelen görüntüler eşliğinde oldukça etkili olabiliyor,aslında belki de etkili olan sadece yaşlı amcanın içinde hapsolduğu anılarını izlemekti...

AGT 'de okumuş olduğum haberde de 12 dakikacık olan böylesi güzel bir filmin (Tsumiki no Ie),''En İyi Kısa Animsayon Film'' dalında Oscar kazanmasına hiç şaşırmadım nedense :)


Filmin Adı: Tsumiki no Ie
Diğer Adları: La Maison en Petits Cubes, House of Blocks,House of Small Cubes
Orjinal Eser: Kunio Kato
Yönetmen: Kunio Kato
Senaryo: Kunio Kato
Animasyon: Kunio Kato
Müzik: Kenji Kondo
Dizayn: Kunio Kato
Süre: 12 Dakika

4 yorum:

gundamaster dedi ki...

Derinlere ve daha derinlere gittikçe geçmişinin su götürmez gerçekleri ile karşılaşıyordu yaşlı adam. Seyirciye de aslında geçmişinize yolculuk etmelisiniz mesajını da veriyordu.

Squaw dedi ki...

Geçmişinize yolculuk edin diyordu ve yolculuğunuzu ederken de ardınızda bırakmak istedikleriniz yine sizinle olacaktır diyordu aynı zamanda...

MODA GEZGİNİ dedi ki...

olurmu olur.eline sağlık canım:)

Squaw dedi ki...

Olur gerçekten de...
Rica ederim canım :)

Yorum Gönderme