21 Eylül 2011 Çarşamba | By: Squaw

Ojii-san no LampBazı kısa yapımlar vardır hani,istediği kadar uzun serileri getirsinler önünüze gözünüz görmez asla,ne de olsa o kısacık yapım size arayıp da bulamadığınız ne kadar güzel şey varsa seve seve sunacaktır. Hatta zaman zaman gözlerinizde bir hüzün belirtisi bile başlatabilir niteliktedir. Ojii-san no Lamp da düşünüp izlemeye karar verdiğim,daha doğrusu bahsettiğim tarzda olan bir yapımdı.Büyükbabanın yaşadıklarını güzelce ele alan ve o mistik havanın efsununda sizi boğan ama bu boğmanın keyiften ileri geldiğini göz ardı ettirmeyen hoş bir seyirlikti
Evin küçüğünün gözünde basit gibi görünse de ışığında birçok anlam yüklü olan o eski mi eski 'lamba'nın bir insan için ne anlamlar taşıdığını kimse bilemezmiş, bilemiyormuş. Oji-san no Lamp izleyene kadar,annemin eski eşyaları atamamsına hayıflanan ben bu yapımı izledikten sonra benim ne kadar ıvır zıvır gözüyle baktığım obje varsa hepsine ayrı bir saygı duymaya karar verdim,sanırım bu Special'ın bana öğrettiği güzel şeylerden birisi de bu oldu.


Bahsettiğim bu evin ufaklığı sıradan oynunu oynadığı bir günde ilginç bir obje ile karşılaşır.Ne anlamlar yükleyeceğini düşünürken büyükbabasına ait olan bu gaz lambasının ardındaki yaşananları görebileceği o önemli kapıyı açmış olur.Aslında o lamba geçmiş bir hayattan daha fazlasını simgelemektedir çünkü o gaz lambası yeni bir tarzın gelişiyle kan kaybeden nice objelerden birisidir.

Dedemiz küçüklüğünde,yaşadığı köyde geçmini çeşitli yollardan sağlayan zeki bir karakterdir.Yine geçimini sağlamak için koşuşturduğu bir sırada gittiği başka kasabanın birinde gözüne ilişen gaz lambasıyla zekasının ışığını da gün yüzüne çıkaracak bir adım atar.Kendi köyünde henüz farkına varılmamış bu lambanın öğrenilmesini sağlar ve yeni geçim kaynağı artık bu gaz lambalarını,sahip olduğu el arabasıyla satışa çıkarmak olmuştur. Zamanla herkesin edinmek istediği bir obje haline geldiği için büyükbabamız, artık büyüyüp aile sahibi olarak geçimini bu ticaret yoluyla sağlamaktadır.Kabusu olacağı elektiriğin her yere yayılmasıyla gaz lambaları da verilen önemi bir gün yitirecektir elbet. İstediği kadar zeki ya da istediği kadar ticaret ruhuna sahip olsun teknolojinin önüne geçmenin imkansız olduğunu er ya da geç öğrenmiş olur.
Yılına ya da konusunu bu şekilde ele alışıma aldırmayın derim,ne kadar cümlelere dökülse de unutmayın ki bir yapım içindekilerle kaybdoluğunuzda daha çekicidir.Büyükbabanın o buhran haline büründükten sonraki isyanını dışarıya vurduğu sahneyi asla unutamam, nice serilerde bile öyle bir görsellik izlemediğimi keisn bir dille iddia edebilirim.Birçok olayın anlatılmasının aksine kısacık olup da dolu dolu izlediğim bu yapım birkaç gündür düşüncelerimde dönüp duruyor.Nasıl dönmesin? Büyükbaba yanında o eşinin ona olan bağını bile öyle güzel işlemişler ki insan ister istemez kendini o anda yaşıyor gibi hissediveriyor.Kısa ama öz,tarihi ama günümüzün birçok özelliğini hatırlatan,eskiyle birlikte değişen dünyanın kaybettirdiklerini tüm çıplaklığıyla gözlerimizin önüne getiren hoş mu hoş, hüzünlü mü hüzünlü,etkileyici mi etkili olan güzel bir seyirlik.İzlemeyi düşünenlerden ya da izleyenlerden tek ricam bu kısalığı için Ojii-san no Lamp'ı kesinlikle ama kesinlikle 'çerezlik' bir yapım olarak görmemeleri!Çerezlik olarak görürseniz bu yapımı bir çırpıda harcamışsınız demektir.
Uzun dakikalara sahip nice yapımlar bile müzik kıtlığı çekerken bu kısacık yapımda sizi tam tamına üç tane müzik çeşidi (başlangıç sahneleri eşliğinde güzel bir şarkı-orta sahnelere eşlik eden enstrumental olup da insanı içine çekiveren hoş bir melodi-kapanış sahneleri ile sizi vedaya hazırlayan dinlenilesi bir şarkı) karşılamakta.Bu da yapımın kalitesinden ödün vermediğini kanıtlar nitelikte bir özellikti.Müzik sayısı açısından 'kaliteli' olarak değerlendirmek niyetinde değilim asla,benim 'kalite'den kastım müziklerin güzelliği,güzelliğinden ziyade etkileyiciliğiydi.
Her şeyiyle ince elenip sık dokunulmuş bir yapım diye düşünüyorum.Bu nedenle birçok yapıma dakikalarımızı harcarken,Ojii-san no Lamp adına yapabileceğim tek tavsiyem sahip olduğunuz 24 dakikacığı bu güzel yapıma ayırmak olacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönderme