23 Aralık 2017 Cumartesi | By: Squaw

Kim Demiş Ralliye Dair Şeyleri Hatunlar Sevmez Diye? ~ Capeta ~KÜNYE:
Kategori: TV Serisi
Tür: Arabalar, Shounen, Spor
Bölüm Sayısı: 52
Yayım Tarihi: 4/10/2005 - 26/9/2006
Yapımcı: TV Tokyo, Sotsu, Marvelous, Delfi Sound
Stüdyo: Studio Comet
Yönetmen: Misawa Shin, Nigorikawa Atsushi, Ooseki Masayuki,
Animasyon: Ikeuchi Naoko, Ishiyama Hirokai, Kojima Erina, Mori Ayako
Müzik: Funta, Hoshii Nanase, Kikuchu Mika, BAZRA, Tsubasa Imai, Missile Innovation,
Dizayn: Soda Masahito
Orjinal Eser: Soda Masahito


Şu güzel manzaralardan anime yapımında da görebilseydik daha bi şugır olacaktı sanki. *.* İzlerken sıkça gokarta gitme isteği aşılayan bir seri Capeta. Bunu göze alarak ekran başına oturun derim, zaten spor serisi seviyorsanız gözden kaçıramayacak bir özellik değil midir ki hep bu gaza getirilmeler? :D Bunu size aşılabiliyorsa o spor serisinden geri durulmayacak demektir, lakin Capeta bundan fazlasını başarmış. Eksikliklerinin bazı kısımlarda göze batması dışında bir spor yapımında ne arıyorsanız size gerisin geri sunan bir isim. Hal böyle olunca da tadından yenmeyenlerden olduğu su götürmez bir gerçek. Gelelim şimdi konusundan başlayarak değinilecek olan diğer Capeta güzelliklerini deşmeye. ;)Annesi küçükken vefat etmiş olan Capeta'nın babası ağır işi dolayısıyla Capeta'yı çoğu kez yalnız bırakmak zorunda kalmıştır. Capeta'ya karşı ilgisini bırakmamış bir baba olsa da yaşam şartlarının getirisi olan bu noksanlığı bir şekilde de kapatmaya veya azaltmaya çalışan sevimli bir babadır aslında Shige. Çalıştığı şirkette patronundan (tam bir ''ossan'' tiplerden topiş ve tatlış kendisi )  tutun da mesai arkadaşlarına kadar herkes tam bir ailedir ve herkes birbirine yardımcı olmaktan çekinmez. Hatta bu noktada patronun sevecenliğine sevecenlik katan, ''Çalışanlarımın çocukları benim torunumdur.'' sözünü hatırlatasım var. Bir seride 7'den 70'ine herkes mi şeker, herkes mi eğlenceli olur? Cevap ''Capeta'' ise elbette olur. :)

İşinin ağırlığından dolayı oğluna fazla vakit ayıramayan Shige, zamanında Capeta'ya hediye ettiği logo şeklindeki yarış arabasına olan sevgisini çok geçmeden fark eder. Bir gün gittikleri gokartta da bu sevgiyi hatırlar. Ordaki araba süren çocukların coşkusunu görünce Capeta'nın da böyle mutlu olacağını düşünür ama bu birazcık pahalı bir hobidir. Bunu, oğluna ulaştırmak hiç de kolay olmayacaktır. Bu nedenle de maddi imkanları el verdiği şekilde çok da lüks olmayan bir gokart arabası hazırlar. Öte yandan, Capeta yaptığı hiçbir şeyin ona zevk vermediğinden yakınmaktadır ama bu noktada araya giresim var, Capeta öyle ne huysuz ne de açgözlü bir çocuktur. Babasının yokluğunda tek başına işlerin altından kalkması gerektiği için yaşıtlarından daha çabuk olgunlaşmış bir çocuktur. Çocukluk arkadaşı Monami onu her konuda desteklemekten geri kalmamış, Capeta'nın yalnızlığında onunla birlikte vakit geçirmiştir hep. Zamanla bu ikilimize Nobu da eklenir.
Oğluna bir gokart arabası hazırlayan Shige'ye eşlik eden Capeta'nın arkadaşları ve Capeta'nın kendisi bir gün çocuklar için bir yarış kategorisi olduğunu da öğrenmekte gecikmezler ve böylece Capeta'yı bu yolda görmek isteyen herkesin içindeki ateşi de alevlendirmiş olurlar. Capeta'daki yeteneği sadece onlar değil, hatta onlardan daha önce keşfedenler de çıkar ama Capeta bu işi özgürce ve ona destek olanlarla birlikte yola çıkarak yapmak istediği için kendi takımını oluşturur; Capeta Team. Maddi yönden ağır olan bir spor olsa da kahramanlarımız bu yola girmiştir bile. Maddi ve manevi zorlukların yakalarını bir türlü bırakmadığı halde savaşmaya devam eden karakterlerimiz büyüdükçe hedefleri de büyür. Hedefler büyüdükçe attıkları adımlar da büyüyecektir elbette. Eh adımlar büyürken yanlarında hem maddi hem de manevi yönden büyüyen zorlukları da getirecektir. Bu adımları atmak hiç de kolay değildir ama kahramanlarımız bu zorlukları göze alarak zorlu, bir o kadar da keyifli yolculuğa çoktan başlamışlardır. İş artık küçüklük hayallerinden çıkmış büyük bir hedefe dönüşmüştür. Hal böyle olunca bu yolculuklarına başladıkları andan büyüyen hayallerine doğru onları yalnız bırakmamak da biz izlerlere düşecektir. ;)


Araba yarışları konusunda pek bilgim yok, başlarken küçücük veletler nasıl yarışacak diyordum ki gokart gibi heyecanlı bir şeyin varlığını unutmuşum. Olay, karakterlerimiz büyüdükçe ''gokart'' kalıbından çıkacak haliyle, eh o da en az bu minik adımlar kadar zevk verecek. Bu konuda şüpheniz olmasın hiç. Spor yapımlarında birlikte büyüdüğümüz karakterleri daha çok sevdiğim doğrudur. Capeta karakterlerimiz de elimizde büyüyor bir nevi. İlk 14 bölüm boyunca karakterlerimizin küçüklüklerini, küçüklük hayallerini, arkadaş edinme aşamalarını, kendilerine yeni dünyalar keşfetme dönemlerini ve daha fazlasını izliyoruz. Bu da Capeta'yı bir Major ismi gibi keyifli hale getiriyor, daha samimi, daha sevecen, daha çekici bir dünyayı size sunmuş oluyor aslında. İzledikçe de izleyeseniz geliyor, ha bir noktada bitmeyen yaşam zorlukları sizi de Nobu gibi isyan ettirici modlara sokmuyor değil. Bu noktada, ciddi anlamda bir eksiklik söz konusu. Dramatikleştirmek adına mangakası fazla bir olumsuzluk vakası sokmuş. Capeta'ya bu kadar çok yüklenilmesi mi gerekiyordu ki? :/Daha fazla spoilera girmeden serinin güzelliklerinden bahsetmeye devam edesim var. Karakter dünyası bir spor serisinin olmazsa olmazlarından ki spor yapımlarında en sevdiğim şeylerden birisidir bu, diğeri de komedi yönü. Bu iki güzelliği de bünyesinde güzelce saklamış olduğu için Capeta'yı sevmemek ne mümkün? Karakterlerin içsel ve dışsal güzelliği (Özellikle hatunların güzel çizimleri :P) çok güzel harmanlanmış. Monami bir spor serisinde görmeyi dileyebileceğimiz bir dişi karakter, öte yandan Miyomata'nın annesi. Özellikle de ralli dünyasında boy gösteren hatunları düşünürsek mangakanın hayal gücüne anlam vermeniz hiç de zor olmayacaktır. Onun yanında erkek tasarımlarında cimri davranmış ne yazık ki. Elbette aradığım bir shounen güzelliği değil, zaten spor serilerinde sevmediğim bir tarz ama bu kadar da kötü tasarımlar olmasın lütfen. Sadece Shiba karakterine özen gösterildiğini düşünüyorum. Kişilik konusundaki özeni çizimlerine de yansıtmalıydı. :P Karakteristik özellik olarak öyle birkaç spor serisinde karşılaştığımız kasıntı tiplerimiz yok, hatta bu tiplerden arındırılmış bir spor yapımı, bu da Capeta'nın en güzel yanlarından birisi. Bazen bu tipteki karakterleri sevsem de spor yapımlarında sevecen rakipleri daha çok seviyorum sanki. Daha doğrusu, çekiciliğini elden bırakmayıp rakibi olacak ve yeni yetişen amatörlerin yeteneğini kabul eden kişileri seviyorum. Miyamato da öyle bir rakip işte. Başlarda kasıntı gibi bir izlenim verse de bölümler ilerledikçe özünde hiç de öyle biri olmadığını görüyoruz. Bunun yanında, spor yapımlarının olmazsa olmaz şapşal tipleri. Zevzeklik sınırını geçmemiş olanları kastediyorum. Bu konuda Touch'ın Nishimura'sı çok iyiydi. Bunda da Momotaoru çok iyi değil miydi? Hele de Capeta'ya olan arkadaşlığı çok hoştu bence. :)  Shiba'nın küpesi yeter yahu. :P :3 
Finali için yorum yapamıyorum çünkü bir spor serisi kaderi olan, yani şu mangalarından devam etme olayı söz konusu maalesef. Tam yerinde sizi yarı yolda bırakmış. Bunlara alıştık evet ama sanırım bunun manga çevirisi de tamamlanmamış henüz. O yüzden de çok üzüldüğüm bir yerdeyim şu anda. Serinin müzikleri ise yapımın güzel taraflarından birisi. Şarkıları çok çekici olmasa da açılışın görüntüleri gayet güzel. Ben sevdim, hele de o şemsiyeli Monami kapanışı çok hoştu. Belki seksapellik katılmak adınaydı bilmiyorum ama ben o görüntülerde daha fazlasını gördüm. Karakterlerimizin yürüdüğü yollarda yaşadıkları ve gelişimleri geldi gözümün önüne bir bir. Hele de o şemsiyenin güzelliği~ :3 Monami'nin güzelliğinden bahsetmiyorum bile. :P Neyse, onun bunun güzelliğini boşverip seriyi izleyin derim, Capeta ve onun kahramanlarına ait bu güzel dünyaya uğramamak hataların en büyüğü olacaktır. :) Sizi daha fazla bu hataya devam etmeden kurtarmak istedi şu gönül, bu nedenle de bloğumu bu kez Capeta ile süslemek istedim. İyi mi ettim bilmiyorum ama Capeta gibi bir güzelliği anime haneme katmakla kesinlikle ama kesinlikle iyi ettim. ;)

Monami ve Capeta birlikte çok hoş görünmüyorlar mı? ♥


2 yorum:

Adsız dedi ki...

! DİKKAT SPOİLER !


Serinin Mangasında capeta gerçekten formula1 de yarışabiliyor ve monami ve minamoto sevgili oluyorlar bunu öğrenince gerçekten çok yıkıldım

Squaw dedi ki...

@Adsız

Ciddi olamazsınız? :o Şu an benim de tüm hayallerim yıkıldı. Nasıl Capeta ile değil de Minamoto ile sevgili olur? Manganın İngilizce çevirisi tamamlanınca okumayı düşünüyordum ama şunu öğrendikten sonra ölsem de okumam artık. (Büyük konuşmayayım gerçi ama tüm iştahım gitti. T_T)

Yorum Gönder