10 Aralık 2017 Pazar | By: Squaw

Resimdeki Kayıp Parçayı Bulmuştu Yi Hong, Peki Ya Aşktaki Kayıp Olan Rengi? ~ Color Me Love ~


KÜNYE
Adı: Color Me Love
Orjinal Adları:  Ai Chu Se, 愛出色
Türü: Romantik, Komedi
Bölüm Sayısı: 1
Tip: Film
Yayın Tarihi: 28 October 2010
Yazar: Chai Sen
Yönetmen: Alexi Tan
Dil: Çince

Ülke: Çin

Eğlenceli bir kişiliğe sahip olan kızımız  Wang Xiaofei yaşadığı şehri bırakıp Çin'in başkenti olan Pekin'e gelir ve teyzesinin arkadaşının yönettiği bir moda merkezinde editörlüğe başlar. Elbette direk bu departmanın merkezine oturtulmaz, işinde pişmesi için bu departmanın ehlilerinden olan Polly isimli başka bir çalışanın yanına verilir. Polly ile iyi anlaşan kadın karakterimiz şirketteki ilk gününde verilen işi yaparken, yakın bir zamanda dergi çekimine hazırlanmak için ajansa gelen, ülkece ünü yürümüş gitmiş olan ressamımız Luan Yihong ile tanışır. Bu karşılaşma elbette ki sade bir durumda gerçekleşmeyecektir. Soyunma odasındaki bir karşılaşma ne kadar normal olabilir ki? Hele de odanın diğer tarafında bu odayı düzenlerken bir taraftan da kıyafetleri deneyip eğitimini aldığı baleyi sahnede sergilermişçesine dans eden Wang varken. :D Bu arada, soyunma odası dediğime bakmayın siz, şirket bir moda merkezi konumunda olduğu için büyük bir odanın ayrıldığını tahmin edersiniz eminim. Bir kadının - ayrı ayrı şekilde- elbise ve malzeme dolabını doldurabilecek sayıda elbise, ayakkabı ve çantaları başka nereye sığdırabilirlerdi ki? :P 

Bu nahoş karşılaşmanın getirisi olarak karakterlerimiz ilk etapta birbirlerine karşı da nahoş duyguları  beslemiş olur. Elbette, erkeğimiz Yihong tarafında bir sorun yoktur aslında ama kurduğu cümleler sayesinde başlarda Wang'ın öfkeli tarafını uyandırmıştır. Neyse, çekim günü gelmiştir. Haliyle bu işte, dergimizin ev sahibi olduğunu düşünürsek çekim esnasında dergiden  görevliler de orda bulunmak durumundadır. Bu bölümün yetkililerinden olan Polly gideceği için yardımcısı olarak da Wang Polly'e eşlik etmek zorundadır. Ayakları geri geri adım atarken gerçekleştirilen çekim konseptini izledikçe de uyuz olmaktadır kızımız. Konsept güzel olsun ya da olmasın onun derdi Yihong'un kabalığıdır çünkü. Bunu fazla deşmeye gerek yok. Kızımız bir noktada da tüm basının önündeyken Yihong'un ufak bir sanatsal gösteri sunuşunda tüm nefretini renkli bir şekilde kusar zaten ama Yihong için sorun değildir çünkü kapılar arkasında yaşanılanları kimse bilmemektedir. Karakterlerimiz bu noktadan sonra da sıkça bir araya gelmek zorundadırlar çünkü dediğim gibi Wang'ın şirketi ünlü bir moda merkezi iken Yihong'un ünü de yadsınamayacak derecede fazladır. Hal böyle olunca da o nefretin aşka doğru dönüşüne adım adım tanıklık etmesi de bize düşer. Sizi bilmem ama ben bu tanıklığı pek bi sevdim. :3Filmin aslında aşırı bir özelliği yok ama Yihong'un hoşlandığı kadına karşı yaptığı atraksiyonlarındaki ani sürpriz çıkışları bu güzelliğin sevimli romantizmini size baya sevdiriyor. O çıkışlar yanındaki bazı diyaloglar sizi bir yerden yakalamayı başarıyor. Özellikle de filme adını veren sahnede hatununu boyayan bir erkek figürü; Yihong'un üzerine çalıştığı bir eserinde kayıp parça olan ''ten rengini'' arayışı çok güzel değil miydi?  Kıyıda köşede kalıp da böylesine güzel bir filmi yakalamış olmak bu Uzak Doğu yolcuğumdaki en güzel şeylerden birisiydi. Liu Ye, Yihong karakterinde çok hoş bir erkek olarak gelmiş karşımıza, itici hiçbir özelliği yok. Aksine o kendine has olan sempatik havası sizde bir hoşluk hissi bile bırakabiliyor. Filmdeki üstlenmiş olduğu Yihong karakterinin sanatını icra ediş anlarındaki çekiciliği ise onu daha da özel kılıyor gözümüzde biz hatunların. Chen Yao'nun kendine has bir aurası var, kabul ediyorum. Aşırı bir güzelliği yok ama Wang rolüne yakıştığını itiraf etmem lazım. :3
Color Me Love'ın en güzel özelliklerinden birisi kadınların daha fazla göz önünde oluşuydu. Uzak Doğu yapımlarında, özellikle de Kore filmlerinde (dramalarını kastetmiyorum) bir hatun düşmanlığı sezebilirsiniz çünkü genelde erkekler daha çok göz önündedir. Bazı filmlerinde kadın namına bir şey göremezsiniz bile, olsa da dediğim gibi kadınlar hep bir ikinci plandadır. Lakin Çin sineması öyle değil. Erkek tabanlı yapımlarında bile bir hatun ağırlığı vardır mutlaka. Bunda da hatunların yanı daha ağır basmış, iş dünyası moda olabilir belki ama daha çok arka planı işlediği için erkek ağırlığı da olan bir iş dünyası. Yine de buna rağmen arka planda da kadınlara öncelik vermiş yapımcıları. Bu nedenle seviyorum sizi Çinli yapımcılar ve Çinli hatunlar. 

Filmin Türkçe çevirisi mevcut değil kanımca, yani en azından ben aradım ama bulamadım. Yazık olmuş, olsaydı eminim ki daha fazla izlere ulaşacaktı. İngilizce çeviri  izleyebilme konusunda sıkıntınız yoksa eğer bir an önce Wang ve Yihong dünyasına girin derim. Girin ki Liu Ye gibi bir güzellikle tanışın. ;) Sadece bu değil elbette, filmin müzikleri de güzeldi. Yani, tanıyacağınız güzellik sadece Yiu Le olmayacak. Ha bir de, Wang'ın çılgın patronu Zoe gibi keyifli bir karakteri de bünyenize katmış olacaksınız. Çok tatlı bir hatundu kendisi. Hepsinden öte aşkın renklerini Wang & Yihong ikilisiyle keşfedeceksiniz, daha ne olsun?


Tatlış patronumuz Zoe 
Unutmadan, aşk meşk ilginizi çekmiyor ve illa ki Yiu Le ile tanışmak isterseniz Kore yapımı olan Old Boy'un Çinli yapımcıların hayata geçirdiği drama versiyonunda izleyebilirsiniz. Afişinde pek de çekici görünmüyor mu kendisi? ;)


Filmin adı gibi afişleri de çok hoş, ben pek bi beğendim. :) 


Ye Liu'ya ait birkaç resim ekleyip yazımızı noktalayalım hemen. ;) 
0 yorum:

Yorum Gönderme