2 Ocak 2018 Salı | By: Squaw

Bir Ziyafetin Ortasına Düşmek Dedikleri Şey Bu Olsa Gerek! ~ Time Renegades ~KÜNYE
Adı: Time Renegades
Orjinal Adları: Shiganitalja, 시간이탈자
Türü: Gerilim, Fantastik, Romantik, Drama, Melodram, Doğaüstü Güçler, Zaman Yolculuğu
Bölüm Sayısı: 1
Tip: Film
Yayın Tarihi: 13 Nisan 2016
Senarist: Go Jung-Woon, Kwak Jae-Young, Lee Sang-Hyun
Yönetmen: Kwak Jae Yong
Dil: Korece
Ülke: KoreTime Renegades kadrosuyla sizi kendine hayran bırakabilecek bir film. Sadece bununla kalmayıp fazlasıyla da hayran bırakabilecek bir hazine aslında. Keşfedilmeyi bekleyenlerden diyemem çünkü fazlasıyla keşfedilmiş, bunda yeni olmasının da etkisi büyük sanki. Zaman yolculuğu teması akımından nasibini alanlardan diyebiliriz, gerçi filmde zaman yolculuğu temasından daha çok geçmişte yaşayan Ji Hwan (1983) ile günümüzde yaşayan Gun Woo'nun (2015) bir şekilde birbirleriyle iletişim kurmasını içeriyor film. Biraz Frekans filmi tadında diyebiliriz. K-drama dünyasının zaman yolculuğu temalı yapımlarına biraz önyargılıyım aslında, bir yerinde mutlaka hataları patlak veriyor çünkü. Kabul etmek lazım. Bu film boyunca tedirginliğini en çok yaşadığım şeydi bu ama film bu açıdan beni şaşırttı doğrusu. Bu temasının hakkından çok başarılı bir şekilde gelmiş. İyi de etmiş sanki. Neyse, gelelim konusuna. ;)
1983'te yaşayan ve aslarımızdan biri olan Ji Hwan lisede müzik öğretmenliği yapan bir centilmendir ve aynı okuldan da nişanlısı olan Yoon Jung  as kızımızdır. Öte yandan ise 2015 yılındaki asımız Gun Woo ise bir detektiftir ve beklenmedik şekilde geçmişteki Ji Hwan ile bağ kurmuştur, daha doğrusu başlarına gelen bir olaydan ötürü rüyaları sonucu birbirleriyle iletişim kurmaya başlarlar. Haliyle, başlarda bunun sadece rüyadan ibaret bir şey olduğunu düşünürler. Lakin, Gun Woo günümüzdeki as kızımızla henüz tanışmamıştır. Geçmişte yaşanan bir olay sonucunda ikilinin bağları daha da güçlenecektir elbette. Bu, aslında iyi bir başlangıç olmaz çünkü Ji Hwan'ın nişanlısı bir hırsızlık olayına karışmış ve sonucunda da kendisi bu olayın kurbanı olmuştur.
Gun Woo geçmişten sahneler içeren şeyleri gördüğü bir rüyasında Ji Hwan'ın nişanlısı olan Yoon Jung'ın başına gelenleri görür ve bu dönemlerin birinde de tesadüf eseri günümüz ası olacak olan So Eun ile tanışır ve So Eun, Ji Hwan'ın nişanlısının görünümde olan birisidir. Detektifimiz başlarda So Eun'u gördüğünü sanır ama ikili bir araya gelip de olayı çözmeye çalışınca aslında bunun günümüzle alakalı olmayan bir olay olduğunun farkına varırlar. Hal böyle olunca da olayı çözmeye başlarlar ve geçmişten bağları olan Ji Hwan ile de iletişimi koparmamaya çalışırlar. Başarılı olurlar mı olmazlar mı bilinmez ama sahnelerin gel gitleriyle bizi sürükleyici bir zaman yolculuğuna götürdükleri kaçınılmaz bir gerçek. Üstüne sahnelerin arasındaki geçişlerin sizi daha da etkileyeceği bu dünyada kaybolmadan duramayacağınız da diğer gerçeği bu yapımın. Hal böyle olunca da kendinizi bu üçlünün ortasında herhangi bir karakter olarak bulabilirsiniz, hatta bulun ve bırakın bu da sizin zaman yolculuğunuz olsun. :)

Yukarıda yazıma başlarken filmin kadrosu demiştik ya, böyle bir kadro bin yılda bir araya gelir, cidden. Hepsi izlemeyi sevdiğim oyunculardan, So Eun rolündeki Im Soo Jung'ın I'm Sorry I Love You'daki  So Ji ile ikili oldukları o güzelliği nasıl unutabilirim ki? Hatunun büyük bir fanı değilim ama severek izlediğim kadın oyunculardan biri olduğunu söyleyebilirim. Aslarımıza gelirsek eğer iki aktörü de sevdiğim su götürmez bir gerçek. King2Hearts'ın gönülleri çalan prensi Jo Jung Suk'ı sevmeyen yoktur diye düşünüyorum. Ordaki rolü bir başkaydı, gönüllerimizi fethedip hepimizi kendine aşık ettiği doğrudur.  Peki ya Lee  Jin Wook? Onun da birkaç rolünü severiz aslında ama eminim ki çoğumuz Nine: Nine Times Time Travelers  dramasıyla kendini gönlümüze kazımışızdır. (Sanırım kendisinde bir zaman yolculuğu fanlığı mevcut. :P :D). Yan rollere gelirsek Jung Jin Young  yaşça büyük olan rollerde fazlasıyla başarılı bir isim. Onun yanında fanlarından biri değilim ama orda bir yerlerde Lee Ki Woo severlerin de olduğunu biliyorum. Demem o ki böylesi bir kadro rüyaları süsleyecek olan bir ziyafetin ortasına düşmek gibi bir şey olsa gerek. ;)


Filmden en sevdiğim sahneyi bırakalım hemen. ♥

Zaman yolculuğu ya da bu tarz geçmişle gelecekten birinin iletişimde olduğu temaya sahip yapımların sürprizleri o yapımın olmazsa olmazlarından biridir aslında, daha doğrusu benim bu tarz içerikte en sevdiğim özelliklerden birisi. Lakin, Time Renegades bundan nasibini alamamış. Öyle bir güzelliği de olsaydı eğer bu film tadından yenmeyecekler listemi süsleyebilirdi. Ha çok mu büyük bir eksiklik? Asla, sadece böylesi güzelliği daha da şenlendireceği doğru ama böyleyken bile sevilesi bir film olduğunu itiraf etmem lazım. Mekan kullanımları, renk geçişleri, renk ahenkleri, sahne geçişleri ve apayrı ama birbirine fazlasıyla bağlantılı sahnelerin birbirine yedirilişi, karakterlerin iletişim kurma sahneleri, hafif iliştirilmiş esprili sahneleri ve daha fazlasıyla izleme hanenize eklemenizi önereceğim isimlerden birisi. Kore filmleri konusunda eskiden seçici olmayan ama her filmin kalitesinde bir şeylerin noksanlığını gösterişini keşfedişinden sonra son yıllarda aşırı seçici davrandığım için bu film bana ilaç gibi geldi. Size de gelir mi bilmem ama bu ziyafette yerinizi alın derim, bu kadronun tadı damağınızda kalacaktır. Sonra o ziyafetten neden ben de nasiplenmedim diye kederlenmeyin, benden söylemesi. ;)

0 yorum:

Yorum Gönder