16 Şubat 2018 Cuma | By: Squaw

Tadı Damağımızda Kalacak Mini Dramalar da Olur Bazen; Heartbeat Love
KÜNYE
Diğer Adları: Zai Yi Ci xin Tiao, One More Heartbeat
Orjinal Adları: 再一次心跳
Türü: Romantik, Dram
Bölüm Sayısı: 5
Tip: Special
Yayın Tarihi: 12 Nisan 2012 - 10 Mayıs 2012
Senarist:
Yönetmen:
Dil: Çince
Ülke: Tayvan

Avustralya'da geçen minicik bir aşk hikayesine ev sahipliği yapan Heartbeat Love kısacık yapımların da güzel bir hikayeye dönüşebileceğini hatırlatmak için hazırlanmış adeta. Aynı odayı paylaşmak zorunda kalan ikilimizden Show ve Rainie'nin de kimyasının renk kattığı keyifli bir seyirlik aslında. Nette yapımla ilgili yazılara da göz attığımda aslında turizme katkı amaçlı yapılmış bir yapım olduğunu öğrendim. Yapımı izlerken reklam kokan sahneleri hissetmemek ne mümkün ama daha çok o sahneyi kuvvetlendirmek adına sunulmuş bir tarzda olduğu için de çok göze batmadığını itiraf etmem lazım. Kısacası, çoğu uzun dramanın beceremediği büyüye sahip olduğu için ayrı yerde tutulması gereken kısa yapımlardan biri Heartbeat Love. Bize de bu güzelliği seyretmekten başka bir şey düşmüyor haliyle. ;)Gezgin olan ikilimizden Yang ekonomik olması adına gezginlerin kullandığı sistemi kullanan biridir. Yani, kendi ülkesindeki gezi sitesinden ayarlamış olduğu sisitemde ekonomik bir otelde yine aynı siteden tanışmış olduğu biriyle odayı paylaşacaktır. Otel lobisinde, birazdan karşılacağı durumdan bi'haber şekilde oda arkadaşını beklemektedir Yang. Haliyle, netten olduğu için de ne görüntüsünü ne de cinsiyetini bilmemektedir. Bu noktada bir kadın bekleyedursun karakterimiz, diğer yanda ise  Show bir erkekle buluşacağını düşünmektedir ama hayat o kadar da kolay değildir. :P Çok geçmeden ikisi birbirinin oda arkadaşı olduğu gerçeğinin farkına varırlar ve kızımız haliyle buna şiddetle karşı çıkar. Show'un tek avantajı gay rolüne bürünmesidir ki ortaya çıkan durumda Yang onu gay sanmak gibi bir hata yapar. Bu hayatının hatası mı yoksa güzel bir dönüm noktası mıdır bilinmez ama  kızımız  bir eşcinsel ile aynı odayı paylaşmakta bir sakınca görmediği için o dönüm noktasının girdabına doğru gönüllü bir şekilde ilerler.Karşı cinslerin bulunduğu ortamın da getirisi olarak olaylar gelişirken duyguların da gelişmesi gecikmez. Yang, Show'un eşcinsel olduğunu bildiği için o yönde bir şey hissetme konusunda geri durmaktadır ama öte yandan da Show'un hisleri daha önce kendini gösterir. Duyguları bir kenara koyarsak Yang, Show'un durumundan dolayı odada oldukları zamanda fazlasıyla rahat davranmaktadır çünkü yanındakini kız arkadaştan öte görmemiştir. Zamanla da Yang bu gerçeği öğrendikten sonra (Bunu öğrenmesi kaçınılmaz bir durumdur sonuçta.) kızgınlığın getirisiyle aşk da kendini gösterecektir. Bu noktaya gelene kadar komik durumları da bize sunmaktan çekinmezler. Bu dramayı da güzel yapan şeyler bunlardır aslında; kısacık zamanda eğlenceli bir aşkı sunmaları. ♥ Yer yer dramı öne çıkarsalar da o keyiften ödün vermeyeceğiniz bir adres olacağı kesin yalnız, eh bize de bu keyfi yaşamaktan başkası düşmeyecektir. :)

Dramaya  ait resim ve bilgilere göz atarken o yıl Avustralya'ya en çok turist gönderen ülkelerden birinin Çin olduğu bilgisini de okudum. Sanırım Çinli yapımcılar reklam amaçlı bu yapımı öne sürmüşler. Drama, zaten Avustralya'nın gezip görülmesi gereken yerleri getiriyor karşınıza ama bunu yaparken güzel bir aşk hikayesini de iliştirmeleri bu yapımı reklam havasından çıkarıyor. Aslında Çinli yapımcıların bu tarzda olan birçok tanıtım filmi vardır, çok da sevimli hikayeleri barındırır. Bazen Çin kanalında denk geldiğim mini tanıtım amaçlı filmleri oluyor ve izlemesi aşırı keyifli. Çin'in turistik yerlerini ekrana taşıyorlar, bunu da bir film tadında sunuyorlar, Heartbeat Love da bunların tadında. Show ve Yang'ın birlikte olduğu anları izlemesi çok keyifliydi ve ikilinin uyuşan kimyaları da buna eklenince tadı damağınızda kalan bir hikaye olup çıkıyordu.
Güzel manzaralar eşliğinde derinlemesine işlenen bir konuyu kısacık zamana iliştirip de böylesi güzel bir işin ortaya döküleceği inanacına olumlu bakmam bazen ama söz konusu yapım Heartbeat Love ise bu konuda hiç şüpheniz olmasın. Yang rolündeki Yang Xiao'yu daha önce uzun soluklu bir dramada izlemiştim, o zaman da sempatik gelmişti ama bu yapımda bir başkaydı sanki. Çoğu dişinin gösteremediği ve kendini kastığı sahnelerde rahatça boy gösterişiyle hatunun bir kez daha izlenebilirliğini fark etmiş oldum. Konuya hiçbir gölge düşürmeden bize yansıttığı karakterin güzelliğini kabul etmek lazım. Show'a bir lafım yok zaten, onun sevimliliği su götürmez bir gerçek. :P Yukarıda da bahsettiğim gibi ikili arasındaki kimya aslında bu yapımın en güzel şeyiydi. İkiliyi uzun soluklu bir dramada da görmek istedi bu gözler. :3

Dramaya ait en sevdiğim sahneyi eklemeden geçip gidesim yok. ;)
Kısacık yapımda müziklerine de özenilmiş olması bu yapımın bir başka güzelliğiydi sanki. Çin dramalarında fazla tecrübem yok, zira müzikleri de öyle. Dilini bilmesek de müziğin evrenselliğinin getirisi olarak drama müziklerini de ayrı bir sevdiğimi söylemem lazım. Kore ve Japon drama OST'ları şahanedir bazen, Çin dramalarında da böyle bir durumun söz konusu olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Haliyle nasıl Kore ve Japon draması izlerken müziğin önemini hissedebiliyorsak Çin ve Tayvan dramalarında da öyle ve Heartbeat Love'ın da bu açıdan aşağı kalır yanı yoktu. Çok çeşitlilik yoktu haliyle, olamazdı da zaten. Bu kadar kısacık bir güzelliğe bile öylesi yakışır müziklerin eşlik ediyor oluşu yeter de artar bile. Bundan fazlasını aramak da açgözlülükten başka bir şey olmazdı. Çin/Tayvan yapımlarına karşı önyargılı değilseniz bu güzelliği tadın mutlaka, hatta önyargılı iseniz bile tadın. Zira zaman darlığında bile mini bir drama oluşuyla fırsat yaratabileceğiniz bir isim Heartbeat Love. O zamanı böylesi bir güzelliğe harcamaktan pişman olmayacaksınız, benden söylemesi. ;)

0 yorum:

Yorum Gönderme