11 Mayıs 2018 Cuma | By: Squaw

Bir Bağdan Daha Fazlası Belki... ~ Kizuna: Bonds of Love ~

KÜNYE:
Tip: Manga
Diğer Adları: KIZUNA, Kizuna: Bonds of Love
Cilt Sayısı: 11
Bölüm: 56
Yıl: 1992 - 2008
Tür: Romantik, Drama, Yaoi
Yazar/Çizer: Kodaka Kazuma
Yayımcı: Magazine Be x BoyBAĞLANTILI YAPIMLAR:
-  Kizuna OVA (2 Bölüm) ve Kizuna: Koi no kara Sawagi (1Bölüm):  Manganın girişindeki olayları işleyen ova yapımlarıdır.

- Hana to Ryuu: Masa ve abisi ile ilgili olayları işleyen yapımdır. Kizuna öncesi okunmalıdır.

- Sessa Takuma! : Ranmaru'nun kızkardeşi Yuki ile kocasının tanışmasından evlenmesine kadar olan zamanki hikayeyi işliyor. Kizuna okurken de arada okunabilecek olan bir yapım.

- Gun and Heaven: Mangada bir ciltte ortaya çıkan koruma ve onun çalıştığı tetikçiyi işleyen yapımdır. Bir nevi yan hikaye.

- Mezase Hero: Karakterlerin birbirleriyle pek bağlantısı yok ama yan hikaye modunda olan bir yapım.
Ranmaru ve Enjouji'nin yolculuğunda bize de güzel bir köşe ayıran harika bir adres Kizuna. Okurken ikilinin dünyasında kaybolduğum, kaybolmadan önce de ilk adımımı attığım andan itibaren beni etkilemeyi başaran adreslerden biriydi aslında. İlk olarak 2 bölümlük ve devamında da 1 bölümlük olan ova yapımlarını izledikten sonra okuma kararı almıştım, sonra okumaya fırsatım oldu ve biter bitmez de kendimi burda buldum. Burdayım çünkü bu güzelliğe dair bir şeyler karalamazsam içim rahat etmeyecekmiş gibi hissediyorum. İçimi rahatlatmak değil tek amacım elbet, bu güzelliğe dair bloğumda bir köşe ayırmak için içerden bir şeylerin dürtüşüydü bir nevi. Hal böyle olunca da bir solukta kendimi burda buldum. ;)


Oğlunun gay olduğunu öğrenen babadan gelebilecek doğal bir tepki midir tartışılır ama beni fazlasıyla eğlendirdiği su götürmez bir gerçek. :D Ranmaru ve Enjouji, ortaokul yıllarında tanışıp lise hayatında birbirlerinin dünyasında büyük izler bırakma kararı alan sevilesi çiftimizdir. İkili için bu dünyanın merkezi diyebiliriz bir nevi. Onlara eşlik eden karakterlerimizden Masa var bir de. Enjouji'nin babasına bağlı yakuzanın en önemli üyesi, hatta babasının sağ koludur. Öte yandan, doğduğu andan itibaren Enjoji'nin kardeşi Kei'nin sorumluluğu da ona aittir. Masa demişken Kei'ye değinmemek olmaz, bu adresin kilometre taşlarından biri olduğunu yabana atmayalım derim ben. Neyse Enjouji ve Ranmaru diyorduk. Enjoji hiçbir zaman bu aileye ait olmamıştır çünkü yakuzalığı tercih etmediği için evden ayrı olarak yaşamına devam etmektedir. Aslında yakuza liderinin resmi karısından olan oğlu da değildir, Kei resmi karısındandır ve anneleri ayrı olan Kai (Enjouji) ile asla abi-kardeş ilişkisinde bulunmamışlardır. Enjuoji de zaten Kei ile bu konuda rakip olmayı dilememiştir hiç, yakuzalıktan nefret etmektedir çünkü ailesinin işleriyle alakalı olan birileri, zamanında Enjouji'ye zarar vermeye çalışırken Ranmaru'ya büyük bir zarar vermiştir. Bu kazadan dolayı, girdiği turnuvalarda isim yapan Ranmaru o çok sevdiği kendoyu bırakmak zorunda kalmıştır. Vücudunda büyük yaralar bırakan bu kaza bir nevi Ranmaru'nun hayatına da derin bir yara bırakmıştır. Ailenin dojosunda bile aktif bulunamamaktadır artık, Ranmaru için kendo bir nevi aile geleneğidir aslında ama bu kazadan dolayı aile geleneğini bir kenara bırakmak zorunda kalmıştır. Lise yıllarında yaşanan bu olay sonrası Enjoji ile bağları daha da kuvvetlenmiştir, o dönemde zaten çıkmaya başlamış olan çiftimiz Enjouji'nin sözünü tutması nedeniyle de hiç ayrılmamış, üniversiteye girdikleri anda da birlikte yaşamaya başlamışlardır.

Bu üçlünün bir araya geldiği andaki yaptığı şapşallıklar bu manganın en güzel kısımlarından birini oluşturuyordu. *.* 
Kei ile yakuzalık veya aile konusunda rakip olmayı aklına getirmeyi bile düşünmeyen Enjouji bir şeyi unutmuştur: Kei. Kendo ile ilgilenen Kei için Ranmaru bir kahraman gibidir, bir nevi hoşlanmadır da aslında bu. Ranmaru'ya olanların suçlusu olarak da Enjouji'yi görmektedir, haliyle abisinden de hiç hoşlanmamaktadır çünkü o günkü hedef aslında Enjouji'yken Ranmaru'nun onu korumak istemesiyle sonuçlanmış bir facia tüm hayatlarını değiştirmiştir. Kei'nin kabul edemediği şey Ranmaru'nun Enjouji'ye karşı olan hisleridir aslında, ikilinin birbirlerine olan bağını ve tutkusunu kıskanmaktadır bir nevi. Bir süre Kei gibi bir sorunla uğraşmak zorunda kalır ikilimiz çünkü Ranmaru, ikisinin abi-kardeş bağına geri dönmesini dilemektedir. Bunun için de arada ikiliyi bir araya getirecek hamleler yapmaktadır. Her şey huzur içersinde gitmez elbette, Kei babasının lideri olduğu en güçlü yakuzanın koltuğuna adaydır sonuçta. Hal böyle olunca da hedef tahtası olmaktan öteye geçemez. Bunun farkında olan herkes de bir şekilde bu tehlikeli döngünün ortasında bulacaktır kendini. Bu tehlike zaten sevilesi olan o güçlü Ranmaru & Enjouji bağını daha da kuvvetlendirmekle kalmayacaktır; abi-kardeş bağını güçlendirirken, öte yandan Masa & Kei bağını da su yüzüne çıkaracaktır. Bağların kuvveti arttıkça bu yolculukta derinlere doğru ilerleme isteği de doğal olarak artacak, arttıkça da okurlarını güzel bir dünyanın ortasına bırakacaktır. Konuyu sade anlattığıma aldanmayın sakın, zira okudukça okuma isteği bırakan bir hikaye Kizuna. Ukesiyle de semesiyle de kendini sevdiren yapımların tadı daha başkadır, Kizuna'nın tadı ise daha başka. Bu nedenle midir bilmiyorum ama Kizuna'nın yeri bende ayrı. Ranmaru'yu ayrı sevdim, Enjouji'yi ayrı ama ikisini birlikteyken daha bi'sevdim. Onların güzelliği yanında başka bir şey göresim yoktu hiç, gerekmiyordu da. Elbette yan karakterleriyle tadı daha bir güzeldi ama orda öyle bir güzel çift varken fazlasına da gerek yoktu sanki, bu ikilinin arasında kaybolup gitmek yetiyordu, yetip de artıyordu. *.*

 Çömez ukenin senpaina danıştığı anlara gel~~Bazı animelerde erkek güzelliği vardır ya hani, Ranmaru da öyleydi işte. Okurken, ona ait dünyaya adım atıp daha da ilerledikçe Kai gibi onu koruma isteği aşılıyorsunuz bünyenize. Aşılamaktan ziyade onu kendinize saklama isteğiyle dolup taşıyorsunuz. Masumluğu ve güzelliği yanında karakterinin de ayrı bir çekici oluşu bize yapılan büyük bir haksızlık aslında. Kizuna dünyasının en güzel şeyi Ranmaru, Enjouji'yi de yabana atmayalım derim ben, Ranmaru tek başına güzel evet ama Enjouji ile birbirlerini tamamlayışı bu güzelliğin en tatlı kısmı. İkiliyi birbirinden ayrı düşünemiyorum asla. Mangakası da öyle düşünmüş olmalı ki gereksiz ayrılıklara boğmamış biz okurlarını. Aksine yapımın adı gibi olan tutkulu bir bağın ortasına bırakmış bizi, tutkulu ama bir o kadar da çözülemez bir bağın. O bağ da adım adım daha çok kuvvetlenmiş. Öyle olunca da bizi başka bir hayal dünyasına götürmüş sanki. :)

Şunların tatlığı~~   Sadece hikaye kuvvetlenmemiş. Gittikçe, çizimleri de değişim göstermiş Kadoka Sensei'nin. İyi de olmuş sanki, gittikçe güzelleşen bir çizim tarzı vardı. Hatta chibi çizimlerine de ayrıca bayıldığımı itiraf etmem lazım bu noktada. *.* Çizim tarzı yanında hikayenin ilerledikçe kuvvetlenişi, bitişe geldikçe de okurlarını o doyuruculuğa ulaştırışıyla nasıl sevilmesin bu Sensei. Hikayesi ayrı güzelken, finali daha bir ayrıydı, finalinin dopdolu oluşu aslında bahsettiğim. O güzel çiftimizin gittikçe kuvvetlenen bu sevilesi bağının noktalanışı da ancak bu kadar güzel olabilirdi. O noktalanış yanında daha başka ne sunulabilirdi, diye düşünüyorum ara ara. Yersiz bir düşünce aslında benimkisi, Ranmaru & Enjouji gibi güzelliğin başka bir noktalanışa ihtiyacı yok çünkü. Onların dünyasının güzelliğinin en güzel sunuluşu bu. Öte yandan, bu güzel çifti daha fazla deşmeye de gerek yok diyorum kendi kendime. Kelimelere dökesim de yoktu aslında ama onları tüm yalınlığıyla güzelce anmak istedi bu bünye. Andıkça da duramıyorum nedense. Neyse, bu güzelliği ne kadar yalın taşıyabildim bilmiyorum ama bu ikili dünyasının o sadeliğinde kaybolmak gibisi yoktu, sadelikten ziyade derinliğinde. Öyle bir kayboluştu ki, ''Keşke Kizuna'yı okumaya yeni başlıyor olsaydım.'' diye iç geçiriyorum bazen. Sonra kendime gelip, ''İyi ki okumuşum.'' diyorum çünkü Ranmaru & Enjouji güzelliğiyle tanışmanın tadı bir başka güzeldi.Bu nedenle de diyorum ki ertelenen bir buluşma olmasın hiç, yoksa bu güzellik için çok geç kalmış olacaksınız. ;)  0 yorum:

Yorum Gönder